Konkursy i wycieczki branżowe

KOPALNIA RUD SREBRONOŚNYCH W TARNOWSKICH GÓRACH  12.04.16.

Dzisiaj mieliśmy specjalną szychtę. Zjechaliśmy pod ziemię. Nie 800, nie 900, nawet nie 1000 m, ale zaledwie 40 m! Szok! Nie było węgla, nie było pyłu, czysto!!! Brak maszyn, wagoników, wąskie i niskie wyrobiska często bez obudowy. Świecidła na ociosach.

SREBRO!!!

 W Tarnowskich Górach istnieje taka kopalnia, w której wydobywano kiedyś minerał rudny ołowiu – GALENĘ (siarczek ołowiu). Miała ona w swym składzie do 2% srebra, które pozyskiwano. Kopalnia różni się bardzo od znanych nam pospolicie śląskich kopalń węgla kamiennego, o czym przekonali się dzisiaj uczniowie klasy 2 i 3 b. Było nam dobrze w tych podziemiach. Pan Józef zapoznał nas w historią kopalni oraz miasta w nowoczesnym muzeum, mieszczącym się w nadszybiu (jeszcze na powierzchni). A następnie zwykłą windą, która zajęła miejsce prawdziwej klatki szybowej, zjechaliśmy do podziemi. Okazuje się, że pod miastem Tarnowskie Góry znajduje się ok. 120 km wyrobisk górniczych! Tam jest drugie miasto!!! Oczywiście nie przeszliśmy wszystkich wyrobisk, a jedynie te udostępnione turystycznie. Tutaj dowiedzieliśmy się, jak wydobywano rudy cynku i ołowiu oraz jak pozyskiwano z nich srebro. Wyrobiska są inne niż te, które znamy –  to komory, rozciągające się na dużej przestrzeni, ale niskie (nie takie wysokie, jak w kopalni soli np. Wieliczce). Płynęliśmy także łodziami. Uczyliśmy się! Śmialiśmy się! Baliśmy się (nikt się nie przyznał… J). Podobało nam się!

kop srebra3 kop srebra4 kop srebra6 kop srebra 2 kop srebra 5 kop srebra 7 kop srebra 8 kop srebra 9

Klasa 1b na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej (16 stycznia 2015r.)

Wizyta w laboratorium Maszyn i Urządzeń Górniczych oraz Muzeum Geologii

tmp7E9E tmp23FE tmp41B5 tmp88D6 tmp821F
tmp5350 tmpA877 tmpB3EA tmpD38F tmpE901

Uczniowie klas o profilu górniczym ZSET

 na „Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego

KATOWICE 8 -11 września 2015r.”

spodek 2015

To wydarzenie stało się w światku górniczym tradycją, bowiem cyklicznie, co dwa lata setki wystawców związanych z branżą przyjeżdża, z różnych krajów, do katowickiego Spodka. Wystawa dotyczy kompleksowych usług dla górnictwa.

My pojechaliśmy na Targi 10 września, a naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 4c oraz 2b wraz z opiekunami …czytaj więcej

dodano 13.09.2015.