Finał III Regionalnego Konkursu Kolędy Niemieckojęzycznej

Finał III Regionalnego Konkursu Kolędy Niemieckojęzycznej

Tegoroczna trzecia już edycja Regionalnego Konkursu Kolędy Niemieckojęzycznej okazała się rekordowa zarówno pod względem ilościowym (około 200 uczestników w 80 występach), jak też jakościowym (oprócz 18 laureatów jury wybrało 13 wyróżnionych). Koncert Laureatów miał miejsce 12.01.2018r. w Auli Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach i okazał się spektakularnym podsumowaniem efektywnej współpracy 4 instytucji: Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Cichociemnych w Gliwicach, Szkoły Podstawowej nr 13 im. Krystyny Bochenek w Gliwicach oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego. Galę Finałową mieli przyjemność prowadzić Pani Sylwia Szczęsna-Kogutowicz oraz Pan Grzegorz Wieczorek.

Już trzecia edycja konkursu pokazuje, iż pomimo niełatwego zarówno na etapie planowania, jak też realizacji ponadnarodowego edukacyjno-kulturowego celu jakim jest pielęgnacja języka i kultury niemieckiego obszaru językowego, warto to wspólne dzieło kontynuować. W ten sposób organizatorzy starają się bowiem również kreować przestrzeń, która kojarzy się z czymś pięknym i wartościowym, a nie komercyjnym, gdzie wiele instytucji potrafi się porozumieć i realizować dość złożone przedsięwzięcie jakim jest właśnie Konkurs Kolędy Niemieckojęzycznej. Obok lidera Pana Piotra Pielki, głównych organizatorów przedsięwzięcia Pani Sylwii Szczęsnej-Kogutowicz, Iwony Miętus, Pana Grzegorza Wieczorka, Wicedyrektora MDK Tadeusza Strassbergera, Pani Zofii Kozłowskiej z MDK i wspierających ich: Pani Dyrektor Marioli Bucher z SP 13 i Pani Wicedyrektor ZSET Pani Beaty Damulewicz-Pawełek do tegorocznego sztabu konkursu dołączył Pan Martin Lippa-przewodniczący zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego. Słowa wdzięczności należą się również Pani Milenie Słomińskiej z SP 13 za przygotowanie życzeń i słodkiego upominku dla uczestników koncertu laureatów. Koncert laureatów zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście: Pan Wojciech Dzido-Referent ds. współpracy pedagogicznej Instytutu Goethego w Krakowie, Pani Urszula Himmel – przewodnicząca Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców. Województwa Śląskiego DFK Gliwice Żerniki, Pani Maria Gillner – przewodnicząca Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego DFK Gliwice Ostropa, Pan Marcin Bassek wraz z małżonką – z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego DFK Gliwice Sośnica. Uczestnicy dwudniowego cyklu przesłuchań (4.01.-ZSET – klasa 7 SP oraz 2-3 Gimnazjum, 5.01.- MDK-klasy 1-6) mogli zaprezentować swoje umiejętności muzyczne przed doborowym Jury konkursu w składzie: dr Sabina Olbrich-Szafraniec, p.Joanna Wojnowska, p. Barbara Jaworek oraz ks. Robert Chudoba. Podziękowania za wsparcie finansowe konkursu należą się:

  • Pani Sabine Haake – Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu,

  • Panu Martinowi Lippie – Przewodniczącemu zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego,

  • Pani Weronice Wiese – Zastępcy Dyrektora Generalnego Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej,

  • Panu Wojciechowi Dzido-Referentowi ds. współpracy pedagogicznej Instytutu Goethego w Krakowie,

  • Pani Urszuli Himmel.- Przewodniczącej Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców. Województwa Śląskiego DFK Gliwice Żerniki.

Mediami współpracującymi konkursu byli: Portal Nasze Miasto, Radio CCM, Dziennik Zachodni, Nowiny Gliwickie, Telewizja Silesia, Radio Silesia i Mittendrin. Koncert wpisuje się również w Kampanię Społeczną pozytywni.gliwice.pl

Zapraszamy w przyszłym roku!

Wyniki przesłuchań III Regionalnego Konkursu Kolędy Niemieckojęzycznej

Wyniki konkursu organizowanego przez SP 13 w MDK

Klasy 1-3

a) kategoria soliści

I miejsce: Jagoda Łasut (SP Zernica) – tytuł utworu: „In der Weihnachtsbäckerei“

II miejsce: Natalia Oczko (SP Ziemięcice) – tytuł utworu: „Es schneit, es schneit“

III miejsce: Maria Górska (SP13) – tytuł utworu:”Kling Glöckchen“

Wyróżnienie: Judyta Fabiańczyk (SP Psary) – tytuł utworu: „O du fröhliche“

b) kategoria zespoły wokalno instrumentalne:

I miejsce: Zespół z SP w Świbiu – tytuł: „Guten Tag, ich bin der Weihnachtsmann“

II miejsce: Zespół z SP w Żernicy– tytuł utworu: „Ein kleiner weiβer Schneemann“

III miejsce: Zespół z SP w Pyskowicach – tytuł utworu:„Im Advent“

Wyróżnienie: Zespół z SP w Żernicy – tytuł „Leise rieselt der Schnee”

Klasy 4-6

a) kategoria soliści:

I miejsce: Zuzanna Janus (Dominik Kita –akomp.)(SP im. Jana Pawła II w Psarach) – tytuł utworu: „Leise rieselt der Schnee “

II miejsce: Julia Kapusta (SP Kuźnia Racib) – tytuł utworu: „Weihnacht bedeutet so viel“

III miejsce: Alicja Szopa (Społeczna SP „Nasza Szkoła”)– tytuł utworu: „Leise rieselt der Schnee “

Wyróżnienie: Kinga Rokicka (MDK) – tytuł utworu: „Leise rieselt der Schnee”

Julia Hoin (SP Ziemięcice) – tytuł utworu: „Fröhliche Weihnacht überall”

Aleksandra Mainka (SP Paczyna) – tytuł utworu: „Der kleine Trommler”

b) kategoria zespoły wokalno-instrumentalne:

I miejsce: Zespół z SP w Rudnie – tytuł utworu: „Mitten in der Nacht“

II miejsce: Zespół z SP w Świbiu – tytuł utworu:„Still, still, still“

III miejsce: Zespół z SP w Bytomiu – tytuł utworu: „Stille Nacht, heilige Nacht“

Wyróżnienie: Zespół z SP w Pniowie – tytuł utworu „Leise rieselt der Schnee”

Zespół z SP w Rybniku – tytuł utworu „Weihnachtzeit”

Zespół z SP nr 6 w Gliwicach – tytuł utworu „Guten Tag, ich bin der Nikolaus”

Wyniki konkursu w ZSET

Klasa 7 SP oraz 2 i 3 Gimnazjum

a) kategoria soliści:

I miejsce – Klaudyna Siwek z Czerwionki-Leszczyn – tytuł utworu:„O Tannenbaum”

II miejsce – Maja Kulot z SP w Sierakowicach- tytuł utworu:„Eine Muh, eine Mäh”

III miejsce – Dominika Przewosnik z Gimnazjum nr 1 w Raciborzu – tytuł utworu: „Hier kommt der Weihnachtsmann”

Wyróżnienie: Anita Procek (SP nr 6 Czerwionka-Leszczyny)-tytuł utworu: „Stille

Nacht,heilige Nacht”

Szymon Kurpas (ZSO nr 12)-tytuł utworu: „Vor langen Zeit in Bethlehem”

b) kategoria zespoły wokalno-instrumentalne:

I miejsce – Zespół z SP w Brynku – tytuł utworu:„Maria durch den Dornwald ging”

II miejsce – Zespół z SP w Toszku- tytuł utworu:„Weihnachtsliedermix”

III miejsce – Zespół z SP w Wielowsi – tytuł utworu:„Leise rieselt der Schnee”

Wyróżnienie: Sośnica Band – tytuł utworu: „Und wieder ist die Weihnacht”

Magdalena Baron i Klara Baron – tytuł utworu: „Mitten in der Nacht”

Zofia Serafin i Kinga Kurczek – tytuł utworu: „Fröhliche Weihnacht überall”

     Zapraszamy do galerii