Biblioteka

Biblioteka czynna w godzinach:

Poniedziałek: 8:00 – 14:00
Wtorek: 8:00 – 14:00
Środa: 8:00 – 14:00
Czwartek: 8:00 – 14:00
Piątek: 8:00 – 14:00

Aktualności:

KLUB RECENZENTA

Napisz przy pomocy programu Microsoft Word krótką recenzję ulubionej książki, ulubionego czasopisma, bloga albo komiksu. Ma ona zachęcić do lektury kolegę lub koleżankę. Recenzję wzbogać zdjęciem okładki lub strony tytułowej. Plik opatrzony w nazwie twoim imieniem i nazwiskiem oraz tytułem pozycji literackiej wyślij na podany na ekranie adres mailowy biblioteki. Twoja recenzja ukaże się na stronie internetowej szkoły w zakładce poświęconej bibliotece szkolnej /Klub Recenzenta/.

osobliwe_szczescie_arthura_peppera„Osobliwe szczęście Arthura Peppera” to książka opowiadająca o mężczyźnie, którego żona zmarła rok przed wydarzeniami opisywanymi w książce. To historia o człowieku, który zmaga się z wielkim cierpieniem i bezsilnością – popadł w rutynę, która stała się jego więzieniem. Pewnego dnia odnajduje w rzeczach swojej zmarłej żony Miriam, tajemniczą bransoletkę z przywieszkami, której nigdy wcześniej u niej nie widział.
To znalezisko wywraca jego życie do góry nogami. Arthur, który zawsze wolał zacisze swojego domu, zaczyna podróżować do miejsc, o jakich wcześniej nie myślał. W czasie wyprawy odkrywa nie tylko zaskakujące historie z życia Miriam, ale też odnajduje w sobie cechy i emocje, o których posiadanie w życiu by siebie nie posądził.
AutorkaPhaedra Patrick świetnie opisuje drogę i przemianę, jaką przechodzi bohater, który wreszcie odkrywa, co tak naprawdę liczy się w życiu.

Przygotowała: Katarzyna Kasak.

orwellfolwarkzwierzecy

Brytyjski pisarz George Orwell „Folwark Zwierzęcy”

Data wydania polskiego: 1995 r.

Liczba Stron: 120

Gatunek: Antyutopia

Książkę wypożyczyć można w bibliotece szkolnej.

 

Ciekawostki:

 1. W Polsce Folwark Zwierzęcy do roku 1989 była to powieść zakazana przez cenzurę komunistyczną.
 2. Pierwowzorem knura Majora był Włodzimierz Lenin.
 3. Pierwowzorem knura Snowballa był Lew Trocki.
 4. Pierwowzorem knura Napoleona był Józef Stalin.

Opis Fabuły:

„Folwark Zwierzęcy” ma za zadanie przedstawić proces powstania ZSRR oraz przekształcenie socjalizmu w komunizm.

Książka opisuje losy folwarku, który cierpi z powodu zaniedbania przez ludzi. Zwierzęta po przemówieniu krasomówczego knura Majora, uwierzyły w wolność i równość wszystkich zwierząt. Prorok zwierząt obiecał im lepszą przyszłość, wzrost produkcji, równe prawa oraz wydostanie się spod buta ludzi. Po odśpiewaniu „Zwierzęta Anglii” i coraz to gorszym traktowaniu przez zarządców, zwierzęta postanawiają ostatecznie wyzwolić folwark. W książce ludzie przedstawieni są jako kapitaliści którzy wyzyskują zwierzęta oraz zagarniają owoce ich ciężkiej pracy.

Kiedy zarządca folwarku p. Jones zostaje wygnany, zwierzęta wspólnie tworzą 7 zasad, które zapisują na ścianie obory aby nikt nie zapomniał.

Napoleon oskarżył Snowballa o zdradę zwierząt oraz działanie na rzecz ludzi.

Po wygnaniu współrządzącego, knur Napoleon uzyskał władzę absolutną nad gospodarstwem oraz wprowadził totalitarny ustrój w folwarku. Z czasem zaczął łamać kolejne punkty wcześniej ustalonego prawa. Np. spanie w łóżku, chodzenie na dwóch nogach, handlowanie z ludźmi, spożywanie alkoholu, zajęcie domu. Wszystkie czynności związane z ludźmi były surowo zakazane. Napoleon przywłaszczał sobie większą część jedzenia co ostatecznie zniszczyło równość wszystkich zwierząt oraz doprowadziło do narodzin antyutopii.

Opinia: Książka jest warta przeczytania, ponieważ uczy jak bardzo władza jest czynnikiem demoralizującym. Ostatecznie przedstawia ona naturę ludzką. Ludzie dążą do równości jednakże zawsze znajdą się jednostki które pragną więcej od innych. (9/10)

Przygotował Dawid Muniz kl.3a

drugie_zycie_ksiazki

 

SERDECZNIE ZAPRASZAM WSZYSTKICH UCZNIÓW I NAUCZYCIELI 

MGR LIDIA KULCZYŃSKA
nauczyciel bibliotekarz

email: biblioteka.zset.gliwice@gmail.com.pl

Regulamin biblioteki

Regulamin pracowni multimedialnej

tmp6324 tmp9357 tmp2f64 tmp6590 tmpaf4b

CZASOPISMA DOSTĘPNE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

 •   The Teachers – NOWOŚĆ!!!
 •   Newsweek
 •   Nowiny Gliwickie
 •   Zdrowie
 •   Dziennik Gazeta Prawna
 •   Geografia w szkole
 •   Cogito
 •   Głos nauczycielski
 •   Głos pedagogiczny
 •   Mentor – magazyn nauczyciela
 •   Biblioteka w szkole
 •   Angora
 •   Zielona liga
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu